The Most Reverend Séamus Hegarty DD

The Most Reverend Séamus Hegarty DD

Bishop Emeritus of Derry 

 

Ordained priest on 19 June 1966; 

Ordained Bishop of Raphoe on 28 March 1982; 

Appointed Bishop of Derry on 1 October 1994; 

Installed as Bishop of Derry on 6 November 1994; 

Retired as Bishop of Derry on 23 November 2011.

 

Residence: Sappagh, Muff, Co. Donegal.

New 'Safeguarding Children' Guidance for Derry Dio...
The Most Reverend Francis Lagan DD

Related Posts

Trocaire Logo Footer

ChooseLife2017

 

Catholic News ie Logo

©2017 Diocese of Derry. All Rights Reserved. Webmaster
×
Blog Subscribe