Bishop of Derry

This image for Image Layouts addon

Bishop of Derry
The Most Reverend Donal McKeown DD

Ordained priest on 3 July 1977; 

Ordained Auxillary Bishop of Down and Connor on 29 April 2001; 

Appointed Bishop of Derry on 25 Feburary 2014; 

Installed as Bishop of Derry on 6 April 2014.

Diocesan Offices, St Eugene's Cathedral, Francis Street, Derry, BT48 9AP

Retired Bishop

Titular Bishop of Sidnacestre The Most Reverend Francis Lagan DD
Titular Bishop of Sidnacestre  The Most Reverend Francis Lagan DD

Titular Bishop of Sidnacestre
The Most Reverend Francis Lagan DD

Auxillary Bishop Emeritus to the Bishop of Derry 

Ordained priest on 19 June 1960; 

Ordained Titular Bishop of Sidnacestre and Auxiliary to the Bishop of Derry on 20 March 1988; 

Retired as Auxiliary to the Bishop of Derry 6 May 2010.

Residence: 9 Glen Road, Strabane, Co Tyrone BT82 8BX. Tel: 028 - 7188 4533 Fax: 028 - 7188 4551 Email: 

Reach Out To The Diocese Of Derry Today